Kā rūpēties par vijoli?

Vijoles var kalpot pat simtiem gadu, bet tas ir tikai tad, ja tiek nodrošināta laba apkope. Saglabājot savu instrumentu, var palīdzēt uzturēt toni, stabilitāti un galu galā arī tirgus vērtību, ja vēlēsies to kādreiz nomainīt. Bieži vien skolās mums nepastāsta visu svarīgo informāciju, vai arī tā tiek aizmirsta. Taču ir daudz svarīgas lietas, kuras nedrīkst aizmirst un jārūpējas par savu vijoli kā nākas. Nosaukšu vienus no svarīgākajiem padomiem, kā rūpēties par savu mūzikas instrumentu, lai tas vienmēr būtu labā stāvoklī.

1. Vienmēr noliec savu vijoli speciāli paredzētā vietā, kad esi beidzis ar to spēlēt. Nekad neatstāj to patvaļīgi uz krēsla vai dīvāna. Aizmirstot, ka ģitāra ir uz dīvāna, tai var uzsēsties, tā var nokrist uz grīdas, to var sākt demolēt mājdzīvnieks vai daudz citas lietas.
2. Tai ir jābūt ne tikai drošā vietā, bet arī pareizā stāvoklī. Vienmēr turi to uzslietu sāniski vai taisnā pozīcijā. Neglabā to vietā, kur varētu nokļūt slapjums vai nogāzties ar visu koferi Tāpat nekad neatstāj to pretējā novietojumā – ar grifu uz leju, jo tas var pārplīst no spriedzes.
3. Vijoles pārnēsāšanai ir nepieciešams labas kvalitātes koferis. Tā siksnām ir jābūt izturīgām, lai varētu droši pārnēsāt, un neuztraukties, ka tās varētu pārplīst. Koferim ir jābūt arī triecienizturīgam, ar daudz polsterējumiem. Polsterējums mazina vijoles berzēšanos un lakas nonākšanu.
4. Tavam vijoles koferim ir jābūt piemērotam attiecīgajiem klimatiskajiem apstākļiem. Dažādas izolācijas vai iebūvēti gaisa mitrinātāji pasargās vijoli no skarbiem ziemas vai sausiem klimatiskajiem apstākļiem.
5. Vienmēr pēc spēlēšanas, notīri savu vijoli. Tu vari sabojāt vijoles lakas pārklājumu un galu galā būs nepieciešama lakas kārtas atjaunošana, ja to netīrīsi pareizi. Izmanto mīkstu drānu, kas nemet pūkas. Šādas speciālās drāniņas nav īpaši dārgas un pārdodas katrā mūzikas instrumentu veikalā, kur var iegādāties arī pašas vijoles.
6. Notīri ne tikai pašu vijoli, bet arī loku ikreiz, kad beidz spēlēt vijoli. Loks ir no tieši tādas pašas lakas, kā vijole, tāpēc tam nepieciešama tieši tāda pati aprūpe. Uz tā var palikt arī mākslinieka mati.
7. Nekad nelieto spirta izstrādājumus vai citus šķīdinātājus, lai notīrītu savu instrumentu un loku. Tādējādi tu ātrāk panāksi, ka laka atdalīsies. Pat karsts ūdens var kaitēt tavai vijolei. Ja tu izturēsies pret savu vijoli konsekventi, tad viss, kas būtu nepieciešams ir tikai sausā speciālā tīrīšanas lupatiņa.
8. Tad, kad maini vijoles stīgas, centies pēc iespējas nomainīt visas. Pievērs uzmanību savām stīgām – ja tās izskatās nodilušas, tad pastāv liela iespējamība, ka tās varētu pārlūzt.
9. Nekad neizmanto parasto līmi, lai salabotu savu vijoli. Vijoles ir izgatavotas no īpašas līmes, kas neļauj gaisam ieplūst dažādos laika apstākļos. Vijolei laika gaitā var parādīties dažādas šuves, kuras nepieciešams aiztaisīt, bet to vēlams ir veikt pie speciālista.
10. Ik pa laikam veic vijoles apskati pie speciālista. Tāpat kā cilvēkiem profilakses dēļ ir nepieciešams ik pa laikam atrādīties ārstam, arī vijoli ir jāatrāda. Tai ir jānovērš dažādi defekti, jānotīra un jāuztur. Neignorē pašas mazākās plaisas, jo tās var palikt lielākas straujiem soļiem. Vijolei var būt daudz citi sīki defekti, kuriem pats savām acīm nevarētu piekļūt, it īpaši, ja esi tikko sācis apgūt vijoles spēli.
11. Pie meistara arī noskaņo savu vijoli, ja līdz galam nemāki atpazīt, vai skaņa ir skaidra vai aptuveni graboša. Nepareiza skaņa rodas tad, ja stīga ir izskaņojusies un tapiņas ir pārvirzītas nedaudz uz leju.