Vijoles spēle – kāpēc mums to vajadzētu mācīties?

Vijole ir viens no populārākajiem mūzikas instrumentiem. Vijoli spēlē simfoniskiem orķestriem, kamermūzikas orķestriem un daudz dažādiem ansambļiem daudz vairāk nekā citu stīgu instrumentu. Vijole ir viens no mazākajiem stīgu instrumentiem, tāpēc ir faktiski pieprasītākais instruments, kuru bērni izvēlas mācīties spēlēt. Pastāv ļoti daudz priekšrocības, kāpēc izvēlēties spēlēt tieši vijoli, piemēram, uzlabota labklājība. Vijolnieki ir fiziski spēcīgāki, emocionālāki, sociāli un garīgi daudz attīstītāki. Apskatīsim dažus no labākajiem iemesliem, kāpēc ikvienam vajadzētu spēlēt vijoli.

Fiziskie ieguvumi: muskuļi, poza, koordinācija
Mūziķi trenē daudz vairāk mazos muskuļus, kā atlēti. Tas nozīmē, ka katr reizi, kad tu spēlē vijoli, faktiski tu nodarbojies ar sportošanu. Spēlējot vijoli, galvenokārt tiek izmantoti kakla, plecu un roku muskuļi. Ja pozīcija ir pareiza, tad muskuļi ir atviegloti un laika gaitā nostiprinās. Spēlējot ilgu laiku, nostiprinās arī augšdelma muskuļi. Arī pareizi spēlējot vijoli, tu iegūsti teicamu stāju. Mugurkauls ir tieši iesaistīts, jo spēlējot nepieciešama taisna stāja. Arī sēžot spēlētājs ir īpaši uzmanīgs un apzināti iesaista mugurkaula spējas nostādot augšdaļu taisnu.
Kreisās rokas un labās rokas kustības tiek veiktas vienlaicīgi, bet tomēr pilnīgi atšķirīgas funkcijas. Ar kreiso roku tiek turēts mūzikas instruments, bet ar pirkstiem nospiestas stīgas. Ar labo roku tiek satverts loks un virzīts pa stīgām attiecīgā ritma un skaņas meklējumos. Ar to var izpildīt dažādākos mūzikas stilus, spēlējot ātrāk vai lēnāk.

Garīgie ieguvumi: koncentrēšanās, atmiņa, disciplīna
Vijoles spēle piespiež mūsu smadzenēm domāt līdzi par katru kustību. Mūsu ķermenis dara to, ko liek smadzenes, tātad, tam ir jākoncentrējas uz abu roku atsevišķo funkciju veikšanu. Lai iemācītos turēt vijoli pareizi, ir nepieciešams mērķtiecīgi koncentrēties uz diviem dažādiem pasākumiem vienā un tajā pašā laikā. Vijolniekiem uzlabojas atmiņas prasmes. Viņiem ir jāiemācās gan atpazīt nošu rakstu, gan arī nospēlēt no galvas dažādus skaņdarbus. Šādi strādājot ar smadzenēm, tām uzlabojas atmiņas spējas, un pat vijolnieki daudz labāk atceras daudz citas nesaistītas lietas, piemēram, telefona numurus, svešinieku vārdus un daudz citas lietas.
Vijoles spēle prasa lielu disciplīnu, jo mācīšanās un praktizēšanās process ir jāveic visu laiku. Ja domas klīst tālu prom no vijoles spēles, nodarbība nebūs ražīga, un no spēles nekas nesanāks.

Emocionālie ieguvumi: pašapziņa, prieks, saikne
Emocionālais ieguvums, spēlējot kādu skaņdarbu, ir neaprakstāms. Viens no visvairāk redzamiem emocionālajiem ieguvumiem ir cieņa pret mūzikas instrumentu. Tas ceļ pašcieņu pret sevi, jo esi spējīgs nospēlēt skaistu skaņdarbu. Vijoles mācīšanās ir smags darbs, un, ja tu esi to pieveicis, tev ir jābūt lepnam. Tu zini, ka ir jāpaiet ilgam laikam, jāpavada laiks katru dienu praktiskās nodarbībās, lai iegūtu gala rezultātu. Vijolnieki piedzīvo dziļu emocionālu saikni ar sevi un apkārtējiem.

Sociālie ieguvumi: jauna draudzība, bagātināta kultūra, iesaistīšanās sabiedrības dzīvē
Nav šaubu, ka spēlējot kopā ar citiem vijolniekiem, tas uzlabo sociālo dzīvi. Mēģinājumi ir lielisks veids, kas savieno cilvēkus ārpus parastās ikdienas. Atrast labu un uzticamu skolotāju ir viena no lielākajām pieredzēm, kas vijolniekam varētu būt. Caur vijoles spēli palielinās kultūras izpratne, jo mūzika ir sava veida valoda, kas apvieno cilvēkus visā pasaulē. Vairumā simfonisko orķestru ir spēlētāji no dažādām pasaules valstīm. Daudzi vijolnieki atrod daudz lielāku pielietojumu savai mākslai, spēlējot slimnīcās, aprūpes centros un bērniem ar dažādām veselības problēmām. Vijoles spēle plaši tiek izplatīta mūzikas terapijas procesā, tādējādi palīdzot cilvēkiem.